Kvalitná fotografia jedla, je jedným zo základných nástrojov prezentácie v gastronómii. Vizuálna prezentácia predstavuje často prvý kontakt s budúcim zákazníkom, preto je dôležité sa na fotenie správne pripraviť. Najjednoduchšie riešenie je najať si fotografa alebo agentúru, ktorá sa špecializuje na fotenie jedla.  Ak sa rozhodnete fotiť produkty sami alebo fotenie zveríte do rúk univerzálneho fotografa, ktorý nemá skúsenosti s profesionálnym fotením jedla mali by ste si prečítať ako sa na takéto fotenie pripraviť.

Určite si termín fotenia

Začnite tým, že si dohodnete termín fotenia s fotografom alebo si určite termín fotenia ak si budete fotiť produkty sami. Pri výbere termínu zohladnite všetky faktory, ktoré by mohli fotenie skomplikovať. Termín si vyberte tak, aby ste sa mohli venovať foteniu na 100%.

Nájdite si vhodné miesto na fotenie

Miesto fotenia si vyberte podla toho aký typ fotografie budete pripravovať. Konzultujte to s fotografom, ktorý  Vám určite poradí najvhodnejšie miesto na fotenie. Nezabudnite na dostatok prirodzeného svetla prípadne miesto na umelé osvetlenie.

Zoznam produktov

Spíšte si zoznam produktov, ktoré sa budú fotiť. Farebne oddeľte existujúce a nové produkty. Zoraďte ich podľa náročnosti prípravy, najprv foťte jednoduchšie jedlá a na koniec si nechajte zložitejšie.

Zoznam surovín

Ak už máte spísané jedlá alebo nápoje, ktoré sa budú fotiť pripravte si zoznam surovín na ich prípravu. Vačšinu surovín určite máte skladom, no hlavne pri nových produktoch, sa môžu vyskytovať nové ingrediencie.

Taniere, poháre, príbory

Na základe zoznamu produktov, ktoré budete fotiť si vyberte vhodný stolový inventár. Pred fotením ho dôkladne očistite a skontrolujte aby nebol poškodený. Kvalitná fotografia odhalí všetky nedostatky.

Naplánujte si styling 

Nedeliteľnou súčasťou modernej gastronómie je spôsob prezentácie jedla a jeho usporiadanie na tanieri čiže food styling. Je dobré aby ste už pre fotením vedeli ako sa bude jedlo servírovať. Kvalitný fotograf jedla Vám s tým určite pomôže.

Personál

Vyberte si kolegov, ktorí zdieľajú vaše nadšenie a majú záujem o gastronómiu. Zapojte ich do príprav a vytvorte im priestor aby sa mohli podieľať na prípravách ale aj samotnom fotení. Personál informujte o fotení v dostatočnom predstihu.

Kvalitná príprava na fotenie vám ušetrí čas aj financie a výrazne ovplyvní výsledok. Na záver ešte jedna rada. Všetko si zapisujte, poznámky môžete využiť pri ďalšom fotení. Prajeme vám dobré svetlo a chutné fotky.